SDM očami našich mladých

Pravdepodobne každý z vás postrehol, že sa tohto roku konali Svetové dni mládeže v Krakove. Aj naša farnosť mala na tejto akcii svojich „(veľ)vyslancov“. Na SDM sa z Polianky zúčastnilo päť očarujúcich mladých dám, a to Betka, Terezka, Mimka, Veronika a Monika. Rozhodli sme sa, že im položíme pár otázok, aby sme získali nefalšované informácie z prvej ruky.

  • Na začiatok to bude možno trochu klišéovitá otázka pre takýto typ rozhovorov, ale nedá mi neopýtať sa: Prečo ste sa prihlásili na SDM?
Nedeľná vysielacia sv. omša s pápežom Františkom, Campus Misericordiae

Betka & Terezka: Keď sme v roku 2013 doma v obývačke pozerali priamy prenos z Ria a počuli sme, ako pápež František vyhlásil miesto nasledujúcich Svetových dní (Krakov 2016), povedali sme si, že pôjdeme. Tri roky ubehli veľmi rýchlo a nastal čas prihlasovania, kedy sme sa museli na 100% rozhodnúť. Pár dní pred našim prihlásením sme dokonca dostali možnosť hrať na omši na slovenskom programe v Skawine. A bolo rozhodnuté. Plánovali sme ísť cez Košickú arcidiecézu len my dve, ale Boh to zariadil inak, ako On chcel. Išli sme so skupinou The Wind.

Mimka: Keď som bola mladšia, vždy som sledovala konanie SDM v televízii a stále si predstavovala, aké to musí byť užasné byť priamo na tom mieste so svätým Otcom a tisíckami ďalších mladých z celého sveta, cítiť tu atmosféru a prežívať to úplne inak ako doma pred telkou. Vedela som, že  jedného dňa chcem byt toho súčasťou.  Keď sa mi naskytla príležitosť putovať na SDM s dominikánmi zo Slovenska, neváhala som, lebo som vedela, že to bude stáť zato. A bol to naozaj úžasný čas.

Krížová cesta Biala Podlaska
Krížová cesta Biala Podlaska

Veronika: Asi koncom februára ma v škole oslovila naša sestra – dominikánka s ponukou skvelého putovania na SDM. Opisovala to veľmi pútavo a vo mne vrela túžba zažiť toto skvelé dobrodružstvo.

Monika: O SDM som počula už veľakrát, ale až na národnom stretnutí R 13 (Národné stretnutie mladých v Ružomberku v roku 2013, ktoré malo priblížiť SDM v Riu mladým na Slovensku), ktorého som sa zúčastnila ako dobrovoľníčka, som si uvedomila význam SDM a rozhodla som sa, že sa chcem určite zúčastniť tých nasledujúcich. A keďže Boh nám rád plní sny, podarilo sa mi to.

  • TV Lux alebo TV Noe nám sprostredkovali obrazy mladých ľudí, ktorí s úsmevom mávajú do kamery a vítajú svätého Otca. Podľa toho by sme sa mohli pozerať na Svetové dni ako na jedno idylické dobrodružstvo. Takéto podujatia si však pýtajú množstvo obety a sebazaprenia. Aké boli vaše očakávania a nakoľko sa zhodli s realitou?

Betka: Pravdupovediac, málo som o tom premýšľala a vytvárala si nejaké predstavy. Išla som s malými očakávaniami do neznáma. Stretnúť sa  s toľkými mladými ľuďmi z celého sveta bolo jednoducho úžasné. No ani zďaleka som si nevedela predstaviť , čo nás tam čaká. Ale to je na tom najlepšie, že človek nevie, do čoho ide, lebo len tak zažije veľké dobrodružstvo. Asi týždeň pred našim odchodom som si prvýkrát v živote uvedomovala pri konkrétnych činnostiach doma, že čo ak to robím poslednýkrát? Čo ak sa zo SDM už domov nevrátim? Ale môžem povedať, že som celý týždeň žila v odovzdanosti Bohu a bez strachu. V mojom vnútri zneli slová: „NECH SA STANE TVOJA VÔĽA“.

Otváracia svätá omša v Skawine
Otváracia svätá omša v Skawine

V skutočnosti bol čas na SDM naozaj požehnaný a krásny. Veľmi ma povzbudila svätá spoveď v Skawine, prechod cez Bránu milosrdenstva, slová našich otcov biskupov , sv. omše a spoločenstvo Slovákov. Mali sme tam aj priestor pre osobnú modlitbu. Špeciálna bola pre mňa otváracia svätá omša na Blonii s kardinálom Dziwiszom, na ktorej znela nádherná hudba, zbor a orchester. Bolo neskutočne silné spievať a vyznávať „Jesus Christ You Are My Life“ s toľkými mladými na jednom mieste. Šla z toho nadprirodzená jednota a radosť.

Ďalšia strana