FATIMA SA PRIPRAVUJE NA PRÍCHOD PÁPEŽA FRANTIŠKA

clip_image002Pápež František

pri príležitosti 100. výročia zjavenia Panny Márie

v Cova da Iria navštívi mariánsku pútnickú svätyňu vo Fatime. Apoštolská cesta do Fatimy sa uskutoční

v dňoch 12. a 13. mája 2017.

 

 

 Na záver menej než 30 hodinovej apoštolskej púte bude predsedať slávnostnej liturgii, počas ktorej kanonizuje dvoch z troch fatimských detí, ktorým sa Panna Mária zjavila, bl. Františka a Hyacintu Martových.  

clip_image001

 

Svätý Otec bude slúžiť omšu na otvorenom priestranstve s kapacitou 400-tisíc ľudí. Homíliu rovnako ako aj modlitbu počas návštevy Kaplnky zjavení a dva pozdravy, z toho jeden adresovaný chorým, argentínsky pápež prednesie v portugalčine. Na slávnostnej liturgii sa zúčastní aj prezident Portugalska, vládni predstavitelia Paraguaju a Kapverd.

O tom, že fatimské posolstvo je aktuálne aj dnes nám viac prezradila riaditeľka komunikačného oddelenia mariánskej svätyne vo Fartime Carmo Rodeiová:

„Posolstvo je stále aktuálne. Myslím si, že môžeme hovoriť o troch dimenziách, ktoré ho robia ešte viac aktuálnejším. Po prvé je to mystický rozmer, lebo ide o pozvanie zakúsiť Boha v našom živote. Druhým je prorocký rozmer, lebo ohlasuje zlo, ktoré je vo svete. Treťou charakteristikou, ktorá robí posolstvo aktuálnym je milosrdenstvo, lebo nám pomáha zakúsiť v našom živote Božie milosrdenstvo.

Keď sa pozrieme na súčasný svet, uvidíme vojny, problémy. Samotný pápež hovorí, že zažívame tretiu svetovú vojnu po kúskoch. Do Fatimy chce prísť ako pútnik. Dúfame, že táto návšteva povzbudí ľudí a že sa spoločne budeme môcť modliť za pokoj vo svete.“

Jednou zo zaujímavostí programu Svätého Otca Františka vo Fatime bude aj stretnutie s najstarším portugalským kňazom, ktorý sa dožíva 104 rokov; narodil sa teda štyri roky pred prvým zjavením Panny Márie.

Jedno z najznámejších mariánskych pútnických miest ročne navštívi viac než päť miliónov pútnikov. Organizátori odhadujú, že návšteva pápeža Františka môže do Fatimy pritiahnuť až jeden milión veriacich. Očakáva sa, že približne 40-tisíc ľudí príde z okolitých krajov pešo.

Podľa oficiálnych údajov sa do príprav pápežovej návštevy zapojí okolo 1500 dobrovoľníkov. Spolu s pápežom bude „pod holým nebom“ koncelebrovať približne 200 kňazov, 71 biskupov a 8 kardinálov. Udalosť bude z miesta mediálne sledovať asi 2000 novinárov z celého sveta.

Fatimu navštívil ako prvý pápež Pavol VI. pred päťdesiatimi rokmi (v roku 1967). Mariánske pútnické miesto hostilo poľského pápeža sv. Jána Pavla II. až trikrát (1982, 1991, 2000), naposledy v jubilejnom roku 2000, keď odhalil tretie fatimské tajomstvo a blahorečil Františka a Hyacintu Martových. Ani Benedikt XVI. nevynechal cestu do Fatimy, ktorú navštívil v roku 2010.