Naše hosťujúce rodiny v Terespole
Naše hosťujúce rodiny v Terespole

Monika: Dni v diecézach vrelo odporúčam. Práve počas týchto dní sme si najviac vychutnali Poľsko ako také. Našim hosťujúcim mestom bol Terespol, malé mestečko neďaleko poľsko-bieloruských hraníc. Starostlivosť o nás by som ohodnotila  5 hviezdičkami a rovnako skvelý bol aj program, ktorý nám prichystali. Spoločné slovensko – poľské modlitby, omše, katechézy, otvárací ceremoniál, ktorý nám prezradil poľskú históriu, strhujúca hraná krížová cesta a návšteva viacerých významných miest tejto diecézy (Pratulin, Biała Podlaska, Kodeń…).
No najdôležitejší bol posledný deň – deň s rodinou. Aj keď sme predchádzajúce dni netrávili veľa spoločného času, tento deň to vynahradil až natoľko, že sme do Krakova odchádzali ako z domova. Je až neuveriteľné, aké priateľstvá Boh vybudoval za 4 dni. Dni v diecéze nás naučili niečo viac o Poľsku, Poliakoch a ich silnej viere, pohostinnosti. Samozrejme, že nechýbal spontánny „kurz poľštiny“, z ktorého máme veľa milých i vtipných zážitkov.

  • Zopakovali by ste si to? A čo naši čitatelia (Pán Boh zaplať, že ste došli až sem), odporúčali by ste SDM aj im?

Betka: Bol to náročný týždeň a teraz s istotou neviem povedať, či by som išla na ďalšie SDM (veď Panama je „blízko“ 😉 ) Ale určite by som to odporúčala, ako jeden z prostriedkov na ceste v budovaní viery  a ako jednu nezmazateľnú a nezabudnuteľnú stopu.

Terezka: Určitsdm1e by som išla na SDM, aj keď táto jednoznačná odpoveď prišla až doma. A veľmi k tomu povzbudzujem aj ostatných. Stretnutie sa s mladými z každého kúta sveta, to samotné je úžasné a ešte k tomu stretnutie s pápežom, zástupcom Krista na zemi, to je už neodolateľné!

Mimka: Jednoznačne by som ešte na SDM išla. Bol to naozaj krásny čas, kedy sme vnímali vzájomnú jednotu mladých, aj keď sme boli z iných kútov sveta.  A aj keď sa odtiaľ človek vráti možno trošku fyzicky unavený, duchovne je určite posilnený a nabitý energiou a radosťou, z ktorej budeme žiť ešte dlho (minimálne do ďalších SDM 😉 )  A určite to odporúčam aj všetkým mladým, ktorí majú možnosť ísť a chcú zažiť naozaj neopísateľnú atmosféru , jednotu, radosť a prijatie. Bol to jednoznačne čas plný požehnania a zároveň najlepšie využitý čas týchto prázdnin.

Monika:  Aj keď som polovicu SDM hovorila „nikdy viac“, so spätným pohľadom si uvedomujem, že by som do tohto dobrodružstva išla znova. No tentokrát by som si so sebou zobrala kufor trpezlivosti, čakanie v radoch by som brala ako priestor na rozhovory s priateľmi, preplnenú MHD  ako možnosť spoznať nových ľudí…
Jednoznačne odporúčam každému zažiť atmosféru SDM. Vidieť celosvetovú mladú cirkev, milióny mladých, ktorí prežívajú rovnaké radosti i starosti a veria v toho istého Boha ako ja, je neopísateľné. Takže si nenechajte ujsť SDM v Paname 2019 😉

Campus Misericordiae
Campus Misericordiae

 

Ďakujeme vám za rozhovor; snáď niekoho navnadil na budúce SDM, ktoré bude hostiť Panama

 

Predchádzajúca strana